تبلیغات
هنر ، گرافیگ ، چاپ - تكنیك‌های دایكات
چهارشنبه 5 مهر 1391

تكنیك‌های دایكات

   نوشته شده توسط: DoNy    نوع مطلب :مقالات ،

تكنیك‌های دایكات
تكنیك‌های دایكات

مهدی رحیمی یگانه

یكی از بخش‌های مهم و قابل اهمیت در تولید كالاهای چاپی بخش فینیشینگ یا عملیات تكمیلی است كه با توجه به نوع كار چاپی متفاوت می‌باشند. از تقسیم‌بندی‌های اولیه می‌توان به دو بخش كتاب (مطبوعات) و بسته‌بندی اشاره نمود كه عملیات تكمیلی در هر بخش با توجه به نوع كار متفاوت است. ما در این نوشته تكیه بر بخش عملیات تكمیلی در حیطه بسته‌بندی نموده و تمركز بر ساخت جعبه‌های مقوایی، عملیات تیغ و دایكات نموده و تكنیك‌های آن را بررسی خواهیم نمود.

سعی ما بر این است كه این مقوله را به صورت مختصر اما مفید و قابل استفاده برای دست‌اندركاران این بخش در چند شماره پی‌ در          پی چاپ كنیم. گذشته از مطالبی كه در متن فوق به آن اشاره می‌شود درصورتیكه نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه باشد و یا سوالی در ذهنی خوانندگان محترم پدید آید لطفاً با ایمیل نویسنده كه در انتهای متن چاپ شده تماس حاصل فرمائید.

رسالت ما ایجاد ارتباط دو طرفه با خوانندگان محترم برای تبادل اطلاعات و افكار و دسترسی به مطالب فنی و علمی و بروز رسانی اطلاعات در حیطه تخصصی كاری است. امید است كه با راهنمایی‌های خوانندگان محترم به این هدف نائل شویم.

 

تیغ و خط تا

می‌دانیم كه برای ساخت جعبه‌های مقوایی پس از اتمام عملیات چاپی و پس از انجام برخی از عملیات تكمیلی مانند روكش‌های ورنی، یو وی، سلفون و غیره در مرحله بعد عملیات دایكات را شروع می‌كنیم. این عملیات در واقع برش‌های لازم و خطوط تای روی كار چاپی را ایجاد می‌نماید كه             پس از مرحله پوشال‌گیری جعبه بصورت تخت قابل دید است و پس از این مرحله قسمت تا و چسب بغل و در صورت نیاز چسب زیر توسط ماشین جعبه چسبانی انجام می‌شود. در برخی از جعبه‌ها با توجه به نوع آن قبل از مرحله چسب بغل و زیرین از ماشین پنجره چسبان و یا لایی چسبان برای چسباندن سلفون، طلق و یا فویل لایی استفاده می‌نماییم.

مرحله دایكات یكی از مهمترین مراحل عملیات پس از چاپ محسوب می‌شود زیرا شكل، فرم و ساختار، استقامت و زیبایی جعبه دقیقا به صحت انجام عملیات این مرحله بستگی دارد.

باید توجه داشت كه نقص در عملیات دایكات منجر به  ایجاد مشكلاتی در مراحل بعدی از جملخ عملیات ماشین‌آلات چسب و پركن خواهد شد و در بسیاری از موارد كل كار چاپی را بلااستفاده خواهد نمود. برای مثال جعبه‌هایی كه با ماشین‌آلات پركن اتوماتیك پر می‌شوند مانند جعبه‌های دارویی، بهداشتی، چای، ماكارونی و غیره در صورتیكه خط تای جعبه‌ها درست و صحیح انجام نشده باشد در این مرحله دچار مشكل خواهند شد و در ماشین‌های پركن كه معمولاً از سرعت‌های بالایی برخوردارند دچار پارگی و ایست مكرر ماشین می‌شوند و نهایتاً روند كار را متوقف می‌كنند. برای جلوگیری از چنین اتفاقی باید در مرحله دایكات بسیار دقت به خرج داد و كلیه مراحل كار را به دقت پیگیری نمود. برای انجام صحیح این عملیات ابتدا باید به پارامترهای مختلفی كه در این عملیات دخیل هستند توجه نمود. این پارامترها عبارتند از: نوع مقوای مورد استفاده و شرایط آن، قالب و خصوصیات آن، پارامترهای مربوط به زیر چسبانی، انواع ماتریكس‌های زیرچسبانی، نوع ماشین دایكات و آماده‌سازی برای دایكات مانند لاستیك گذاری روی قالب و سوسه زدن و دیگر تنظیمات بر روی ماشین.

 

شرایط و تاثیرات مقوا

-          یكی از موارد بسیار مهم برای ثابت نگه‌ داشتن وضعیت و فرم و ثبات شكلی و فیزیكی مقوا شرایط نگهداری آنچه در هنگام نگهداری در انبار و چه در حین عملیات چاپ و پس از آن است. بهترین شرایط محیطی برای مقوای جعبه‌سازی در فضایی است كه بین 45 تا 60 درجه رطوبت داشت و دمای محیط هم حدود 21 درجه سانتیگراد باشد.

-          مقوای تهیه شده از مواد نو (غیر بازیافتی) با الیاف بلند به راحتی قابلیت تا شدن را دارند.

-          كیفیت مقواهای بازیافتی رابطه مستقیم با میزان حجم الیاف بازیافتی در ساخت آنها دارد، هرچه میزان مواد بازیافتی در ساخت آنها بیشتر باشد كیفیت خط تای جعبه ما ضعیف‌تر خواهد بود.

-          با توجه به كیفیت مقواهای بازیافتی برای بدست آوردن كیفیت قابل قبول جعبه باید بر روی عملیات زیر چسبانی و انتخاب ماتریكس صحیح تمركز و توجه بیشتری نمود تا خط تای جعبه درست انجام شود و مشكلی در هنگام چسب نداشته باشیم.