تبلیغات
هنر ، گرافیگ ، چاپ - گفتگو با استاد مسعود نجابتی
چهارشنبه 22 دی 1389

گفتگو با استاد مسعود نجابتی

   نوشته شده توسط: DoNy    نوع مطلب :گرافیك ،

 

مصاحبه با مسعود نجابتی استاد گرافیک ایران که در روزهای تاسوعا و عاشورا و همزمان با برپایی نمایشگاه آثارش در بندر دیّر حضور یافته بود./ مصاحبه از میثم علیپور

ضمن عرض سلام و خوش آمد همچنین عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین.

لطفاً از خودتان بگویید

با سلام و عرض تسلیت متقابل خدمت شما و تمامی سوگواران سالار شهیدان و  آرزوی قبولی عزاداری ها و ثابت قدم بودن در اینگونه مراسم ها و همچنین تشکر ویژه از استقبال گرم و پذیرایی تمام عزیزان بندر دیر و حسینیه باب الحوائج

 

بنده مسعود نجابتی هستم متولد سال 1346 در شهر تهران. بعد از اخذ دیپلم در رشته اقتصاد و اتمام دوره سربازی در دوران دفاع مقدس وارد دانشگاه هنر و رشته گرافیک شدم و همزمان در انجمن خوشنویسان ایران به مشق علمی و نظری مشغول بودم پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد و دوره ممتاز انجمن در فضای گرافیک فرهنگی و همکاری با ناشران مختلف به کسب تجربه پرداختم و در کنار آن به سفارش های دیگر ازجمله به کارهای مذهبی و آئینی پرداختم و در کنار این فعالیت ها از سال 75 تا کنون تدریس در هنرستان های هنری و دانشگاه ها نیز در برنامه کاری خود داشتم (مختصری از این سوابق در بروشور نمایشگاه آمده است)

دلیل گرایش شما به این رشته هنری چه بود؟

آشنایی قبلی و سفارشات متعدد قبل از دانشگاه در دوران جنگ و تبلیغات خاص آن مناطق و فعالیت در زمینه خوشنویسی عواملی بود که باعث گرایش بنده به این رشته ارتباطی شد.

استاد در بسیاری از آثار شما ارادت به خاندان اهل بیت (علیه السلام) موج میزند، فکر میکنید ارتباط هنر گرافیک و اهل بیت پیامبر (ص) و کلاً مفاهیم اسلامی چگونه است؟

هنر و بطور خاص هنرهای کاربردی از دیرباز در خدمت مفاهیم و اندیشه های والای دینی و مذهبی قرار داشته. چه در ایران و چه در جهان نمونه های زیادی میتوان در آثار هنرمندان و شاهکارهای هنری یافت هرچند که در دوره های اخیر مسیر های کاملاًٌانحرافی پیموده و به سمت ابتذال حرکت کرده و به مادیات و نفسانیات پرداخته ولی ماهیت اصلی آن که همانا بازتاب حقایق معنویت در زندگی مادی است البته نباید فراموش شود گرافیک از آنجا که هنری کاربردی است و در خدمت مخاطب و سفارش دهنده میتواند ابزاری مناسب باشد در جهت نشر مفاهیم و زیبایی های موجود در متون و احادیث و روایات پیشوایان دینی و ائمه اطهار (علیه السلام) که دنیای امروز به شدت به آن نیاز دارد.

بسیاری از هنرمندان گفته اند هنگام خلق آثارشان با موضوع اهل بیت (علیه السلام)  خصوصاً عاشورا دارای حال و هوای متفاوت شده اند و انگار دستی آنها را به جلو برده است، آیا این موضوع برای شما نیز پیش آمده است؟

بی شک بدون مدد وعنایت طی این مسیر، خلق اثر ممکن نیست البته لازمه ی این عنایت تلاش و کوشش خود انسان در کسب دانش به نکات فنی و مهارت های لازم است و آنگاه استغاثه و توسل برای کسب این توفیقات در جهت رسیدن به نتیجه است.

 

هر گاه یاد کربلا و روز عاشورا می افتنید چه تصویری در ذهن شما نقش میبندد؟

آنچه برای حقیر روسیاه بیشتر تداعی میشود داستان "حر" است و تصویر ایشان زمانی که نادم و پشیمان با چکمه های آویخته به گردن، با پای برهنه خدمت حضرت اباعبدالله میرسند و از ظلمت به سوی نور رهنمون میگردند و توفیق هدایت و فوز عظیم شهادت در رکاب حضرت نصیبشان میشود. خداوند این فوز را به ما نیز عطا کند انشاالله.

با توجه به تاسوعای حسینی در خلق آثارتان چقدر مدیون قمر بنی هاشم (علیه السلام) هستید؟

همیشه مدیون این بزرگواران هستم  در همه ی شرایط  و حالات، دستگیری اولیای خدا لازم است خصوصاً باب الحوائج قمر بنی هاشم که دست دو عالم به سوی اوست

جناب آقای استاد نجاتی از طراحی نشان(آرم) حسینیه ی باب الحوائج (علیه السلام) بفرمائید که چه زمانی به این طرح رسیدید؟

یادم می آید طراحی نشان حسینیه ی باب الحوائج (علیه السلام) مدتی بود توسط سرور بزرگوار جناب حجت السلام والمسلمین جناب آقای آزادی به این حقیر سپرده شد و سعی داشتم تمام بضاعت ناچیزم در این طراحی بکار گیرم  و با عنایت حضرتش به نتیجه ای مطلوب برسم آخر الامر در شب میلاد پربرکت ایشان ایده ی کار شکل گرفت و بحمدالله نتیجه مورد پسند مخاطب خاص خود و عزاداران حسینیه واقع شد انشاالله که این مختصر از این بنده ی ناچیز بپذیرید.

نظرتان در مورد آداب و مراسم سوگواری حسینی در بندر دیر و حسینیه ی باب الحوائج (علیه السلام) را بفرمائید.

اوصاف عزاداری این مناطق را مدتها پیش شنیده بودم و فیلمی که جناب تقوایی از مراسم عزاداری بوشهر ساخته اند بارها دیدم و توفیقی بود که امسال این شور و حال را از نزدیک شاهد باشم و خدا را شاکرم که در جمع عاشقان اباعبدالله (علیه السلام) به عزاداری پرداختم

خداوند نیان و خادمان و عزاداران این مجالس را مشمول عنایت ویژه خود گرداند و از شفاعت ایشان در روز قیامت برخوردارمان کند بحق عزیزانش. انشاالله